Koncept "utmark" v prostředí českého středověkého státu a jeho vliv na utváření podoby současné krajiny

Pátek 1. červenec 2022, 9:00

Milé kolegyně, milí kolegové,

máte zájem dozvědět se více o tzv. lesních řemeslech? Chcete poznat „Black country“ českého středověku? Zajímá Vás, jak vypadaly lesy před nástupem průmyslové revoluce a jak se k nim tehdejší člověk choval? Zajímá Vás, jak lze při studiu minulosti propojit humanitní a přírodovědné obory?

Nabízím Vám příležitost seznámit se v praxi s principy fungování některých metod a postupů, které se uplatňují v archeologii, historické geografii, historické antropologii a paleoekologii a to v rámci výzkumu zaměřeném na historii krajiny středočeského pohoří Brdy. Nabídka je určena studentům všech studijních programů katedry historie (bakalářských i magisterských; archeologie, historických věd, archivnictví i euroculture) a bez ohledu na Vaše předchozí zkušenosti. Vaše účast na programu by byla dobrovolná, ale můžete počítat s proplacením cestovného formou stipendia, ubytováním a se zajištěným občerstvením. Výzkum proběhne v červenci a v srpnu a pokračovat bude i podzimní měsíce. Nabídka je otevřena všem zájemcům – od těch, kteří touží po výletě do nádherné krajiny a nebojí se za oplátku přiložit ruku k dílu, přes ty, kteří si chtějí zvýšit své odborné znalosti. Výzkum provádím v rámci svého doktorského studia na Katedře historie UP ve spolupráci s dr. Tomášem Somerem a dalšími odborníky z různých institucí (Archeologický ústav AV ČR, Ústav jaderné fyziky AV ČR, Česká zemědělská univerzita, Masarykova univerzita v Brně). Na konkrétní náplni a délce Vaší účasti se individuálně domluvíme. V případě zájmu je možnost další spolupráce a poskytnutí dat pro Vaši bakalářskou či magisterskou diplomovou práci.

Více informací najdete v přiloženém letáku. S dalšími otázkami, dotazy na termíny a harmonogram se neváhejte obrátit na níže uvedené kontakty. V případě zájmu se prosím ozvěte, co nejdříve. Počet míst je omezen.

Přeji hezký den a těším se na zájemce o spolupráci!

Tomáš Krofta, doktorand KHI UP

krofta@arup.cas.cz

mob: +420 606 951 242

Mgr. Tomáš Krofta
Oddělení informačních zdrojů a archeologie krajiny
Archeolog/archivář

Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.
Letenská 4, Praha 1, 118 01
mob: +420 606 951 242