Josef Cibulka (1886-1968): kněz, pedagog a historik umění ve 20. století

Úterý 3. prosinec 2019, 8:00

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky a Ústavem dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy vyhlašuje Call for Papers na konferenci Josef Cibulka (1886-1968): kněz, pedagog a historik umění ve 20. století, která se uskuteční ve dnech 3.-4. prosince 2019 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1.

V roce 2018 uplynulo 50 let od úmrtí významného historika umění, profesora křesťanské archeologie a dějin církevního umění Josefa Cibulky (1886–1968). Rozsáhlé aktivity rozvíjel jak v době monarchie a republikánského demokratického řádu, tak v období nacistické okupace a komunistického režimu. Cílem konference je analyzovat život a odbornou činnost kněze, který zastával řadu vlivných funkcí na poli mezinárodním, domácím i církevním. Josef Cibulka aspiroval na místo v elitě české a evropské vědecké scény i diecézního duchovenstva římskokatolické církve, během své kariéry tak byl nutně konfrontován s politickými souvislostmi své činnosti.

Konference zahrnuje dva hlavní tematické rámce – dějiny umění a historii, V uměnovědném rámci jsou vítány příspěvky týkající se odborných aktivit Josefa Cibulky, jeho přínosu a představení současného stavu bádání ve vztahu k předcházejícímu výzkumu. V historickém rámci jsou vítány příspěvky týkající se biografického výzkumu Josefa Cibulky a jeho působení v církevních, kulturních, vědeckých a akademických institucích převážně v podmínkách nesvobodných režimů.

Délka příspěvku je stanovena na 20 minut, délka diskusního příspěvku či prezentace vlastního projektu týkajícího se Josefa Cibulky na 10 minut.

Přihlášky a dotazy

Formulář přihlášky s návrhem příspěvku a jeho abstraktem do 500 slov je možné zaslat Michalu Sklenářovi do 30. června 2019 na e-mail michal.sklenar@ustrcr.cz

Přípravný výbor konference si vyhrazuje právo na výběr příspěvků, o přijetí nebo nepřijetí budete informováni do 31. července 2019. S dotazy ohledně organizace konference se prosím obracejte na Kristinu Uhlíkovou, uhlikova@udu.cas.cz .

Více informací naleznete v přiloženém CfP a na našem webu

Anna Macourková

Oddělení knihovny, výstav a konferencí

Odbor produkční