AnnotationPalné zbraně jsou ukázkou vrcholných řemeslných a technologických dovedností doby, v níž vznikaly. Ačkoli je jejich hlavním účelem lov nebo boj člověka proti člověku, nemůžeme je přehlížet – jsou součástí naší historie. Východočeské muzeum v Pardubicích a Vlastivědné muzeum v Olomouci se mohou pochlubit rozsáhlými sbírkami palných zbraní, které budou k vidění na výstavách v Olomouci a posléze v Pardubicích v průběhu let 2024 až 2026. Kurátoři vybrali 100 zbraní, které buď „psaly historii“, nebo jsou něčím jedinečné, a přibližují je čtenářům krátkým vyprávěním o jejich vzniku, majitelích, cestě do muzejních sbírek a dalších unikátních charakteristikách těchto sbírkových předmětů. Výběr zbraní pro knihu zároveň mapuje vývoj palných zbraní. Publikace představí fotografie nejjemnějších detailů technických řešení i uměleckého ztvárnění palných zbraní za posledních téměř 400 let.
Knihu pohodlně zakoupíte prostřednictvím e-shopu VUP.
AnnotationKniha je svého druhu biografií Sofie Podlipské (1833 až 1897), její ambicí však není postihnout život této české spisovatelky, vlastenky a emancipistky v jeho úplnosti. Autorka se zaměřuje pouze na některé aspekty života Podlipské, a to konkrétně na její rodinu a ženskou zkušenost. Ve své knize si klade otázku, jak se Podlipská vztahovala ke své rodině a jakou roli rodina hrála v utváření její vlastní identity, a zejména jak Podlipská na pozadí rodiny a rodinných vztahů zakoušela své ženství, jaké mu dávala významy, jaké byly motivy jejího jednání, jak kontinuálně v průběhu života vyjednávala svou genderovou identitu.
Knihu pohodlně zakoupíte prostřednictvím e-shopu NLN.
AnnotationPráce jako na kostele… Dodnes užívané rčení vypovídá také o náročnosti kněžského povolání. Jsou občasná postesknutí dnešních duchovních na množství práce opodstatněná? Jak na tom byli jejich předchůdci? Tato publikace by ráda byla příspěvkem k hledání odpovědí. Činí tak zejména v dochovaných písemnostech z farního úřadování v dlouhém 19. století, a to ve východní části královéhradecké diecéze. Záměrem textu je postihnout různé role duchovního správce v tomto období. Představuje je jako individuality, vidí je jako „náboženské profesionály“ – udělovatele svátostí a svátostin, celebranty či kazatele. Dále vystupují jako katecheté a školdozorci i jako iniciátoři různých duchovních aktivit (poutí, lidových misií, bratrstev a spolků), ale též jako součást širších vazeb – ve vztahu k obyvatelstvu své farnosti, k zaměstnancům, k předchůdcům i následovníkům či k světské a církevní vrchnosti. Dále je farář zachycen jako správce zádušního i obročního jmění, movitého majetku, nadačního jmění i jako garant chudinské péče. Stranou nemohly zůstat proměny, k nimž v tomto směru během zmíněného období došlo – některé role zůstaly proti změnám doby téměř imunní (udílení svátostí, celebrování bohoslužeb), jiné prošly zásadní proměnou (působení ve školství).
Knihu pohodlně zakoupíte prostřednictvím internetového knihkupectví Kosmas.
AnnotationČeská multikonfesní společnost se musela ve dvacátých letech 17. století, po porážce českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře 8. listopadu 1620, během několika málo let proměnit v oficiálně jednotně katolickou zemi. Většinově nekatolická společnost volila mezi rychlým a často vnějším přestupem ke katolictví, nebo odchodem do exilu. Otázka konfesní příslušnosti a konverze se dostala na několik málo let do centra pozornosti celé společnosti. Jak lidé, kteří zažili první léta násilné rekatolizace, popisují ve svých pamětních zápiscích svou vlastní zkušenost s náboženskou proměnou a konverzemi? A jakou roli měla religiozita a konkrétní konfesní příslušnost v životě lidí v období konfesionalizace?
Z první poloviny 17. století se zachovalo několik desítek více či méně rozsáhlých pamětních zápisků mužů různé sociální příslušnosti pocházejících z různých míst Čech a Moravy. Některé byly dříve zpřístupněné v edicích, jiné jsou dochovány rukopisně. Vedle stručných glosátorů aktuálních událostí, například formou přípisků do Veleslavínových Historických kalendářů, je mezi nimi i několik, dá se říci, grafomanů, kteří tvořili své texty souvisle několik desítek let, psaní pro ně bylo rutinní každodenní činností a patrně v zachycování pamětihodných událostí nacházeli zalíbení a uspokojení.
Knihu pohodlně zakoupíte prostřednictvím e-shopu NLN.