Zkušenosti z pobytů CEEPUS

Universität Wien (Rakousko)

Pokud chcete vyrazit na studijní pobyt do zahraničí, ale nechcete cestovat příliš daleko od domova, pak pro vás musí být jednoznačnou volbou rakouská Vídeň. Poznáte místní život, kulturu, umění, památky a mnoho dalšího. Hlavní rakouská metropole je ideálním místem jak pro studium, tak pro různé volnočasové aktivity, takže na své si přijde opravdu každý. Proto neváhejte a zapojte se do programu CEEPUS, jehož prostřednictvím můžete získat měsíční stáž na Universität Wien. Máte tak jedinečnou možnost podívat se na skvělé místo, které rozhodně má co nabídnout.

 

 

Rakouské hlavní město leží „co by kamenem dohodil“ od českých hranic, a proto není velký problém najít vyhovující dopravní spojení. Nemusíte vymýšlet nic složitého, vystačíte si jen s autobusem nebo vlakem. Z Olomouce se bez přestupu dá využít FlixBus, který jezdí několikrát denně. Cesta trvá něco málo přes tři hodiny v závislosti na výběru cílové stanice, jelikož ne každý autobus jede přímo na hlavní nádraží (Wien Hauptbahnhof). Další variantou je přesun autobusem do Brna, nejlépe přímo na Benešovu třídu k hotelu Grand, kde můžete přestoupit na další autobusové linky do Vídně. Vlakem budete cestovat podobně dlouhou dobu, záleží pouze na spoji. Bohužel se nevyhnete nutnému přestupu. Malým plusem zůstává, že můžete přestoupit hned na několika místech, podle toho, jak to komu vyhovuje. Autobusovou a vlakovou dopravu lze také zkombinovat, ale tahle možnost je nejméně praktická. Co se ceny týče, všechny varianty dopravy jsou na tom přibližně stejně. Samotná Vídeň pak má velice rozvinutou městskou hromadnou dopravu, díky které se autobusem, tramvají nebo metrem dostanete téměř kamkoli. Jako velmi užitečné se v tomto směru ukázalo stažení mobilní aplikace s jízdními řády a zakoupení měsíční jízdenky. Tu pořídíte v automatu na jízdenky, popřípadě ji zaplatíte online a měsíční kupon si jednoduše stáhnete do mobilního telefonu. 

Jak to chodí v místních archivech a knihovnách, to už si budete muset zjistit víceméně sami. V následujících odstavcích se budu snažit stručně přiblížit místní prostředí a dát vám nějaké rady a tipy. Předem podotýkám, že se určitě nemáte čeho bát. Všude panuje velmi přátelské prostředí a v případě jakéhokoli dotazu vám jistě ochotně poradí, jako to bylo v mém případě. 

Hlavní sídlo Universität Wien (Vídeňské univerzity) působí opravdu úchvatným dojmem. V srdci celého komplexu je travnatý dvůr se stromy a místem k posezení, ideálně stvořený pro relaxaci. Uvnitř budovy naleznete mimo jiné ústřední knihovnu Hauptbibliothek s jedním z nejrozsáhlejších knižních fondů v Rakousku. Zde jsou uloženy novější i starší tituly ze všech oborů. Každého návštěvníka jistě ohromí obrovská studovna, která svým vzhledem a kapacitou dodává tomuto místu historické kouzlo. Ústřední knihovna spravuje dalších 38 dílčích knihoven, umístěných na jiných univerzitních pracovištích v jiných budovách, takže je dobré si vždy předem zjistit místo uložení hledané publikace. K tomuto účelu slouží online katalog na webových stránkách univerzitní knihovny, kde naleznete veškeré informace.

Největší knihovnou v zemi je bezpochyby Rakouská národní knihovna. Österreichische Nationalbibliothek nabízí vše od periodik až po různé sbírky starých a vzácných knih, rukopisů, papyrů a dalších. Oproti univerzitní knihovně jsou ovšem výpůjční služby zpoplatněny. Pokud si nechcete vyřizovat průkazku a platit 30 € za celý rok, můžete využít možnost jednodenního vstupu, kdy si vybrané tituly objednáte uvnitř a vyčkáte, než budou připraveny k zapůjčení do studovny.

Důležitým místem bude pro mnohé Rakouský státní archiv (Österreichisches Staatsarchiv). Ten je organizačně rozdělen do pěti různých oddělení. Před návštěvou doporučuji nejprve archiv e-mailem (alespoň 14 dni předem) kontaktovat a zeptat se na konkrétní archiválie. Dotaz s vámi bude řešit přidělený odborník, který vás odkáže na patřičný fond, případně na jiné oddělení. Pak už jen stačí vybrané materiály objednat, navštívit archiv, kde s vámi vyplní badatelský list, a můžete se pustit do práce.

Jak ve Vídni trávit volný čas? Na výběr je možná až příliš mnoho možností a každý si tady jistě najde to své. V první řadě jsou to památky, muzea a galerie. Milovníci kávy a sladkého ocení vyhlášené kavárny a jejich zákusky. Obdivovatelé přírody mohou navštívit místní parky nebo například Haus des Meeres (Dům moře). Zajímavá místa zkrátka najdete téměř na každém rohu.

Závěrem bych jen dodal, že pro mě byl tento studijní pobyt velmi přínosný. Posunul jsem se dál nejen ve svém výzkumu, ale zlepšil jsem také své jazykové schopnosti, poznal jinou kulturu a objevil krásné město. Vídeň bych každému vřele doporučil, a kdybych znovu dostal takovou příležitost, ani chvíli bych neváhal.

Bc. Michael Michner 

MichMich8@seznam.cz

Babeș-Bolyai University v Cluj-Napoca (Rumunsko)

Chcete studovat na jedné z nejprestižnějších institucí ve střední a východní Evropě? Poznat zajímavé město, kde se mluví dvojjazyčně a kde se mísí různá náboženství? Zkuste rumunskou Kluž! A nebojte se, nepotřebujete haldu česneku proti upírům. Jenom si prostřednictvím programu CEEPUS zažádáte o stáž na Babeș-Bolyai University. Uvidíte, že není důvod se bát, třistatisícová transylvánská metropole je nádherné místo pro měsíční studijní pobyt – a taky zjistíte, že matematik János Bolyai, po kterém je univerzita pojmenována, má svou památnou desku v Olomouci.

Kluž? Cluj? Kolozsvár? Klausenburg? Napoca?

Oficiální jméno města zní Cluj-Napoca, které platí od dob diktátora Ceausesca. Kombinuje rumunský název s jménem významné archeologické lokality ve městě. O Napoce se dočtete už v Ptolemaiovi, takže o nehistoričnost se bát nemusíte. Zapamatujte si i maďarský název Koložvár, budete na tom lépe než Jirka Babica, který jednou připravoval místní specialitu – koložvárské zelí – a netušil, jestli něco jako Koložvár vůbec existuje. Ve městě žije téměř 15% maďarská menšina a mnohé informace uvidíte napsané dvojjazyčně. S angličtinou jsem ale neměl problém téměř nikde, takže nemusíte znát ani maďarštinu, ani rumunštinu.

Možností, jak se do Kluže dostat, je hned několik, ale kromě letadla jsou všechny zdlouhavé. Není to totiž úplně blízko. Podle mých zkušeností je nejlepší využít vlak z Budapešti. Vyjíždí brzy ráno, takže se do Budapešti musíte dopravit o den dřív. Okolí Keleti-Pályaudvar nabízí celkem slušné ubytování do 15 eur a ráno můžete relativně svěží vyrazit dál. Lístky na vlak doporučuji koupit až v Budapešti, jelikož jsou výrazně levnější. Nejodvážnější cestovatelé využívají kiosky v maďarštině, protože téměř všechno, co v Maďarsku kupujete anglicky, je o něco dražší. Cesta z Budapešti do Kluže trvá přímým vlakem asi 7 a půl hodiny, očekávejte kontrolu cestovních dokladů na hranicích a nastavte si budík, protože názvy zastávek nejsou na lince samozřejmostí. Do Kluže jezdí taky Flixbus; pokud si koupíte lístek v předstihu, můžete se s cenou dostat poměrně nízko. MHD v Kluži vypadala rozvinutě, ale nákup jízdenek a systém zón jsem nepochopil, takže jsem využíval Uber.

Ubytování v Cluj-Napoca vám zabezpečí univerzita zcela zdarma ve svém kampusu. Nemusíte se tak o nic starat, jen se tam dopravit. Každá kolej má svou ostrahu, jejíž příslušníci jsou velice milí a schopné vám rukama-nohama vysvětlit, co máte dělat. Ubytování nebylo zrovna nejluxusnější, ale za ty peníze… Na živobytí můžete využít celých 150 eur stipendia (vyplacených samozřejmě v místní měně), což není mnoho, pokud budete mít smůlu a nebudete mít k dispozici ledničku nebo kuchyňku, ale dá se to zvládnout. Kluž vůbec není levná, jak byste si mohli myslet. Nedaleko kolejí najdete ulici plnou barů, restaurací a bister, která každou noc ožívá díky studentům.

Koordinátor Tamás Lönhart vás přivítá osobně ve své krásné kanceláří a provede vás univerzitní knihovnou. Ta je úplně zdarma a stres z registrace za vás vyřeší koordinátor. Knihovna je velice dobře zásobená literaturou k moderním dějinám a najdete zde slušnou sbírku archiválií od dob Rakousko-Uherska až po postkomunistickou současnost. Pokud tedy zkoumáte některé z těchto témat, rozhodně neváhejte. Knihovna má kromě hlavní studovny také sbírku novin a starých tisků, ale taky prostor pro vedení filozofických debat a hádek. Budova žije zajímavým životem a můžete tu trávit celé dny: mají tu i kávu, jídlo, úschovnu zavazadel a vše, co vám zajistí komfort pro výzkum. Největším plusem místní CEEPUS organizace a pana koordinátora však je snaha vám skutečně pomoci a najít vám konzultanta pro dobu vašeho pobytu. I díky tomu dostanete zajímavé informace, rešerše a tipy, co kde v knihách hledat. Není to skvělé?

Samotné město nabízí řadu zajímavých míst pro posezení při kávě, od retro stylu monarchie až po nejmodernější pražírnu s alternativní přípravou kávy. Výhodou jsou i kiosky v ulicích, kde seženete kvalitní kávu s sebou. Na hlavním náměstí v Kluži se o víkendech konají trhy s lokálními potravinami, vyplatí se vyzkoušet hlavně poctivé sladkosti jako rumunsko-maďarský kurtóskalács (trdelník) a různé druhy griláže (oplatky s velice bohatou náplní), ale taky místní sýr Naval, jehož odér láká víc komáry než lidi, anebo již zmíněné koložvárské zelí.

Ve volném čase rozhodně stojí za návštěvu všechny místní kostely (pokud zrovna nejsou v rekonstrukci) a taky arboretum, kde se dá odpočívat a čerpat energii před náročnými dny v knihovně. Pěkné na procházku a posezení jsou i místní parky, kde můžete vysedávat o samotě a krmit holuby, pokud budete mít chuť.

Kluž je pro soustředěnou práci na vašem výzkumu skvělé místo: místní univerzita vám poskytne značnou pomoc, ale i volnou ruku v tom, čím se budete zabývat. Město je hezké samo o sobě a rozhodně se nemusíte bát do Rumunska vycestovat.

Mgr. Matúš Krátky matus94@gmail.com

 

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)